top of page

Fytoterapie

Léčba bylinami - fytoterapie - tvoří jeden z hlavních pilířů TČM.

Vzhledem k rozloze a poloze Číny se nabízí k léčebnému využití několik set druhů bylin a minerálů. Čínská fytoterapie je nejucelenější sbírkou k léčbě určených přírodnin, která namísto působení jednotlivých složek zkoumá působení léku jako celku.

Recepty (směsi) jsou sestavovány na míru klientovi. Obvykle se skládají z 5-10 léčiv a praktik při jejich sestavování postupuje podle přesné diagnózy pacienta. I samotné dávkování je vyšší, než jsme zvyklí u českého bylinkářství. Dávky kolem 70 - 100 gramů na den jsou velmi běžné.

Nejčastější formou bylinných směsí jsou vážené sušené byliny, sloužící k přípravě odvarů. Bylinné odvary jsou nejúčinnější variantou a jejich chuť je vpravdě nezaměnitelná. Další používanou formou je prášek z rozemletých bylin tzv. San. Granulované byliny se v tomto případě zalévají teplou vodou. Další formy zahrnují sirupy, tablety a pokroutky - tzv. wan. Poslední dvě jmenované vycházejí ze starých, osvědčených receptur, nebo jejich modifikací pro moderní dobu. Výhodou je u nich úspora času a možnost použití i pro děti, které výraznou chuť odvarů zpravidla odmítají. 

přírodní byliny
Akupunktura staré knihy

Akupunktura

Akupunktura je léčebná metoda vycházející z tradiční čínské medicíny, během které se do tzv. akupunkturních bodů pacienta napichují jehličky.

 

Podle tradiční nauky leží tyto body na akupunkturních drahách neboli drahách energie, tzv. meridiánech. Těmi proudí životní energie Qi a jsou spojeny s jednotlivými orgány.

Akupunktura se snaží předcházet nerovnováze v proudění Qi. 

Bachovy květové esence

Bachovy květové esence představují jednoduchý a přitom velice účinný systém harmonizace našich emocí.

Objevitel esencí Dr. Bach věřil, že fyzické onemocnění je výsledkem emocionální nerovnováhy. Květové esence harmonizují negativní emoce jako je pocit méněcennosti, únava, pocit přetížení, nedostatek sebedůvěry, strach, melancholie, nespokojenost apod. Pomáhají tyto stavy eliminovat, dostávají nás do přítomného okamžiku, kdy se na sebe, svou situaci můžeme podívat objektivně a činit rozhodnutí bez negativních emocí. Umožňují nám získat zpět odvahu uskutečnit své sny a přání, najít tu pravou životní cestu.

Bachovy květové esence jsou velmi jemné, bezpečné, bez vedlejších účinků. Mohou je užívat jak těhotné ženy, tak malé děti.

Při osobní konzultaci Vám bude namíchána esence, která se hodí k Vaší konstituci a k Vaší konkrétní životní situací. 

dojemné Flowers
bottom of page